ESOS byl na Gumbalkanu 2023

ESOS Gumbalkan

Týden plný dobrodružství, aneb poprvé jsme jeli Gumbalkan. Gumbalkan je poloorientační nezávodní offroadový roadtrip jižní Evropou. Jede se autama s pořizovací hodnotou do 25.000 Kč, anebo staršími 33 let. Trasa vede osmi státy : ČESKO – SLOVENSKO – MAĎARSKO – SLOVINSKO – CHORVATSKO – BOSNA – SRBSKO – RUMUNSKO.

Letošního letní edice tohoto kultovního závodu Gumbalkan se zúčastnili i naši kolegové Zdeněk, David a Přemek. Tady jsou záznamy z jejich cestovního gumbalkanovského deníku:

Gumbalkan startuje na Bílé.

Roadbook s checkpointy a místy kudy pojedeme, jsem dostali asi dva týdny před startem, abychom měli čas si všechny checkpointy seřadit a naplánovat trasu naší cesty po Balkánu. Letos vypadala trasa opravdu dobře, ale zároveň i náročně.

Na startu na Bílé jsme se seznámili s dalšími posádkami. Domluvili jsme přibližnou trasu našeho prvního dne. Po domluvě nás čekal celodenní přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Slovinsko a zamířili jsme rovnou do Chorvatska, k večeru jsme se podívali do města Varaždín a večer jsme zakempovali kousek za městem v parádním altánu.

Nedělní ráno patřilo plánování cíle denní cesty, kterým bylo pobřežní městečko Senj. Cestou k Senju jsme projížděli dalšími checkpointy, například kolem nedostavěné největší jugoslávské nemocnice v Záhřebu nebo megalomanského socialistického památníku Jednoty a Bratrství na Petrově hoře. Skoro celý den jezdíme po šotolinových cestách. Projížděli jsme přes spoustu vylidněných vesnic, které zasáhla válka v 90tých letech a dodnes tam jsou viditelné stopy po válce.

Gumbalkan míří do Chorvatska a Bosny.

Další trasa vedla ve směru chorvatsko-bosenské hranice, na které, přímo v nitru hory Plješevica, leželo jugoslávské podzemní vojenské letiště Željava. Uvnitř areálu se schovalo až 100 letadel. Okolí letiště je stále silně zaminováno. Po exkurzi letiště a trošku závodění na tříkilomterové ranveji jsme přejeli do Bosny a Hercegoviny do města Biháć, poté do národního parku Una, kde jsme navštívili krásné vodopády Štrbački buk a vykoupali se ve velmi studené řece Una. Kempovali jsme kousek od Starého hradu v obci Bjelaj.

První větší technické problémy. Ráno zjistíme, že máme ohnutý tlumič. Musíme do servisu. Místní mechanici nás naštěstí vzali bez čekání a tak jsme do hodinky opouštěli servis s opraveným autem a mířili směr městečko Jablanica. Večer jsme překempovali kousek od jezera Jablanica pod starou nefunkční přehradou.

Další den nás čekal přejezd do Sarajeva přes Dinárské hory s krásnými panoramaty přírody. Auta samozřejmě na šotolinových cestách trpěla, ale zvládla vše. Při sjetí na normální cestu jsme pokračovali dál směr Sarajevo a po cestě nás čekal další checkpoint – skokanský areál, kde se konaly zimní olympijské hry v roce 84′ a také olympijský hotel Igman. Ze skokanského areálu je nyní muzeum a z hotelu bohužel ruiny. Po příjezdu do Sarajeva jsme si prošli město a pak se ubytovali.

Jsme v Srbsku, cíl je v Rumunsku

Další den vyrážíme směr Višegrad u srbských hranic, kde stojí nádherný kamenný Most Mehmeda Paši Sokoloviće, a po cestě k městu jsme projížděli kolem řeky Drina přes horský masiv, takže samý tunel. Po přejezdu do Srbska jsme navštívili partyzánský památník Kadinjača a mířili dál do vnitrozemí a to do města Kragujevac. Poslední den naší cesty. Máme namířeno do vesničky Češko Selo na Srbsko rumunské hranici v srbské části Banátu a poté do cíle, kterým byla česká vesnice Eibenthal(Tisové Údolí) v rumunské části Banátu. Po projetí cílem a vyzvednutí nálepky o úspěšném absolvování téhle expedice jsme se vydali směr zpátky do Česka.

Celý týden v autě byl po fyzické stránce strašně náročný, ale za to hlava si neskutečně odpočala.
Podívali jsme se do míst, do kterých by člověk na dovolené v životě nejel. Viděli jsme Chorvatsko i z jiné strany než jen jako turista od moře. Bosna je krásná země, plná nádherných panoramat, krásné přírody a milých lidí. Jsme opravdu rádi za tohle týdenní dobrodružství se starým autem za pár tisíc, které bychom asi jen tak nezažili a hlavně díky za super partu lidí s kterou jsme vše absolvovali. Příští rok jedeme určitě znovu! Mrkni na naše video.

Více o závodu na stránkách organizátora.